Як свекруха помирила нас із чоловіком

Людмила Сергіївна крутилася біля плити. Весело шкварчать котлети на сковорідці, в каструлі булькала молода картопля, і по всьому будинку носився аромат свіжих порізаних огірочків. Людмила Сергіївна готувала вечерю для своїх «молодих».

З тих пір, як вона п’ять років тому овдовіла, всю свою невитрачену любов і сили віддавала дітям і улюбленому онуку Дімці. Карапузові йшов четвертий рочок, Людмила Сергіївна сиділа з ним вдома, навідріз відмовившись віддавати його в дитячий сад. «Поки жива — ніяких садків. Знаю я, як там за дітьми дивляться. Он, у Наталії Єгорівни внучка в садок пішла, так тепер з «лікарняних» не злазять. А зі мною — і одягнений, і нагодований ». «Молоді» і не сварились.

Дійсно, хто краще рідної бабусі за онуком нагляне?

Людмила Сергіївна заглянула в дитячу. Дімка, п’ятнадцять хвилин назад покладений в ліжко, мирно сопів. «Ось що значить молодий організм, — подумала Людмила Сергіївна, — голова подушки торкнулася — і вже спить». Вона перехрестила внучка, поправила сповзлу ковдру і прикрила двері. У передпокої заскрипів замок. «А ось і Олюня …» — подумала Людмила Сергіївна, і на порозі з’явилася невістка.

Навчаючись на останньому курсі медінституту, Ольга підробляла листоношею. Важко, звичайно, але грошей катастрофічно не вистачало. Вони з Сашком, сином Людмили Сергіївни, були студентами одного факультету в медінституті, де власне і познайомилися. Саша вчився курсом старше і в минулому році, захистивши диплом, влаштувався лікарем травматологом в лікарню. Сьогодні він був черговим на добу, а значить додому прийде тільки вранці.

— Ой, Олюнечка, ти як раз вчасно, — заметушилася Людмила Сергіївна, — лапушка мій — і на кухню кроком-марш. Вечеря готова.

Ольга чмокнула свекруха в щоку, повісила пальто і пішла, мити руки.

— Щось ти сумна у мене якась? — запитала Людмила Сергіївна невістку, коли та сіла за стіл, — сталося що?

Олюня подивилася на свекруху своїми величезними очиськами і схлипнула:

— Так знову з Сашком посварилися. Зчепилися по телефону через дрібницю. Гидот наговорили один одному і трубки покидали. Як набридла вся ця лайка! Живемо як кішка з собакою.

Ось я на Вас дивлюся, Людмила Сергіївна, і захоплююся. Слова грубого не почула жодного разу від Вас. А як Ви з Петром Семеновичем жили, взагалі окрема розмова. «Ну невже, — кажу я Сашкові, — не можемо і ми так жити, як твої батьки жили?» Мовчить …

Людмила Сергіївна вислухала невістку. Налила собі чашку чаю, присіла назад за стіл і сказала:

— А я тобі ось зараз розповім, донечка. Це ти вірно про Петра Семеновича згадала. Святий він у мене був. Та тільки таким він став не відразу. Ми ж теж молодими були, гарячими. Ось, як ти кажеш, через дрібниці лаялися. А жили-то в селі, там кожна сім’я на увазі. Посваримося, кричати станемо — все село знає. Прийде до нас матінка моя покійна в гості і каже: «Що ж ви все лаяти-то? Живете, як кішка з собакою ».

У будинку у нас кішка жила, улюблениця моя. Хитрюща була! Провокаторша прямо. На дворі пес сидить на ланцюгу. Величезний, злющий. Так вона його в дражнити починала. Той до хрипоти заходився. А вже коли спить — все. З миски його тяга все, що могла забрати. Та ще по носі йому сплячому наостанок вдарить! Ось така «любов»!

І ось що трапилося. Зібрали ми на Новий рік повну хата народу. Мужички п’ють, баби пліткують, а мій Санька на горищі хлопавки потайки стріляє. Напевно від іскри будинок і зайнявся. Він-то з переляку з горища втік, а коли спохватилися — будинок вже весь в диму! На вулицю вибігли, а дах вже палає весь. Собака заходиться гавкотом, з ланцюга рветься. Ну, хтось і відв’язав її.

І раптом вона як в будинок кинеться — ніхто і ойкнути не встиг! А через хвилину мою Муську в зубах виносить. Та кричить не своїм голосом. Шерсть обгоріла на ній, а пес її поклав акуратно на землю і лиже, лиже, … заспокоює так. Прям серце обірветься.

Сяк-так будинок загасили. Згорів майже весь. Всю зиму потім жили в лазні. Ну, а як новий будинок справили, так всім селом гуляли! У нас же все, як одна сім’я велика і в радості, і в горі.

Ну а Муська з тих пір зовсім інша стала. Від собаки — ні кроку. Всіх сусідських котів відвадити у дворі з’являтися і ночувала тільки в будці. Ось як!

І ти знаєш, біда нас ця з Петром моїм протверезила чи що … Він якось спершу «в себе» весь пішов. У храм став ходити. З батюшкою багато розмовляв, а потім в один прекрасний день сказав: «Не по-Божому ми, Люся, живемо. Невінчаний шлюб, співжиття ». І обвінчалися ми. А вже як далі жити стали, то я сама собі заздрила. Все в любові та злагоді.

Сорок років, як один день, пролетіли! А як захворів Петя, так і світ мені милим не став, а він тримається молодцем, так мене втішає. І знаєш, що він мені сказав перед смертю? «Але ж добре ми з тобою, Люсенько, життя прожили. Прям як кішка з собакою ». Усміхнувся і пішов … Ось і думаю я: невже скотина недоумкувата може в собі вмить все перевернути і пробачити кривдника, а ми, люди Божі, прощати не вміємо? Невже тільки біда може витверезювати?
Людмила Сергіївна замовкла. Олюня сиділа, опустивши голову. Раптом задзвонив телефон, і вона кинулася в передпокій:

— Сашка, рідний, прости мене, дурну. Я тебе дуже люблю і хочу, щоб ми з тобою прожили таке ж довге і щасливе життя, як твої батьки. Прощаючи і не ображаючи один одного. Як кішка з собакою ».

Оцініть статтю
Джерело
Як свекруха помирила нас із чоловіком